Hangi Kitap?

13 Şubat 2012 Pazartesi

Hayalperest

 Elime bu 371 sayfalık kitabı aldığımda kapak resmi ilginç geldi. Önceden bu kitabın kapağına benzer olan kitaplar okumuştum. Ama hiçbirinin kapağı bunun kadar güzel ve etkileyici değildi. Kapakta bir çocuk silueti ve o siluetin içinde yıldızlar, gezegenler, gökadalar, kuyruklu yıldızlar yani kısaca evren vardı.
Hayalperestimiz Neftali çok şarkılı bir kıtada Temuco şehrinde yaşıyordu. Aklı hep başka yerlerde olmakla suçlanan Neftali yolda ona güzel görünen ya da ilginç gelen şeyleri toplayan ve biriktiren, kitap okumayı çok seven, sevgi dolu, matematik dışında dersleri iyi olan, yardımsever, arkadaşlarıyla pek oyun oynamayan, çelimsiz ve aynı zamanda hayalperest bir çocuktur. Babası onun güçlenmesini ve zamanını kitap okumak ya da gördüğü şeyleri toplamak gibi boş işlerle geçirmesini istememektedir. Bunlar yerine diğerleri gibi oyun oynamasını ve güçlenmesini istemektedir. Babası onun kendisi gibi tren yolunda çalışarak sıkıntı çelmesini istememektedir. Bildiği en iyi meslekler doktor ya da dişçilikti.  Neftali'ye hiç sormadan gördüğü tüm arkadaşlarına oğlum dişçi ya da doktor olacak diyordu.O nedenle Neftali ne zaman bir şey yapsa babası tarafından engellenmektedir.


plip-plip
plop
oyp, oyp, oyp, oyp
plip-plip
tin
tin
tin
tin
tin
tin
Sizce doğada yağmuru bile bu şekilde gören insan kim olabilir?

Neftali! Suyu kaşığıyla bulutlardan buzullara ve nehirlere taşıyıp aç okyanusu besleyen kimdir?Sonra birden Neftali kondüktör düdüğünün tiz sesini duydu ve bu ses onu hayalinden uyandırıdı. Arkasını döndü. Babasının gövdesi kapı girişini kaplıyordu."Bu gerkesiz düşlerini bırak artık! Neden yatağında değilsin?"
"İşe yaramaz, sıska ve çelimsiz biri olarak mı kalmak istiyorsun?

"Ha-ha-hayır, baba"diye kekeledi Neftali.

"Annen de senin gibiydi. Kağıtlara bir şeyler karalayıp dururdu ve aklı hep başka yerdeydi"...


 Neftali aslında ünlü bir şairin ön adı. Ve bu kitap onun çocukluğunu anlatıyor. 

Her Güne Bir Kitap - hergunebirkitap@hotmail.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Görüşlerinizi, isteklerinizi, eleştirilerinizi buraya yazabilirsiniz. :) İyi okumalar.

Tiny Book